Niedoczynność tarczycy prowadzi do śpiączki

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, na które cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ujawnia się najczęściej po 40 roku życia, choć jej objawy mogą pojawiać się już wcześniej. Nieleczona niedoczynność może być przyczyną anemii, zaburzeń oddychania aż do bezdechu sennego, problemów z sercem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ze przyczyną oziębłości czy osłabienia  popędu płciowego czy nawet niepłodności, jest właśnie niedoczynność tarczycy.

Po co nam tarczyca?

Tarczyca wychwytuje z pożywienia i powietrza jod, który potrzebny jest organizmowi do zdrowego funkcjonowania. Jod przetwarzany jest przez tarczycę na hormony a te regulują pracę całego organizmu, wpływając na nasz wzrost, rozwój umysłowy, przemianę materii, dojrzewanie układu nerwowego, kostnego czy prawidłowy rozwój płodu w czasie ciąży. Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów dokrewnych. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy wiele funkcji naszego organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dolegliwości, na które się uskarżamy mogą zależeć właśnie od nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.


 

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy, czyli zbyt mała produkcja hormonów może powodować wiele dolegliwości. Jeśli zaobserwujemy u siebie któreś z poniższych objawów, możemy podejrzewać ze cierpimy na niedoczynność tarczycy;

 • Nadwaga –może być spowodowana złą przemianą materii, którą reguluje tarczyca
 • Uczucie ciągłego chłodu, senność i apatia lub osłabienie
 • Przesuszona, łuszcząca się i blada skóra
 • Słabe i przesuszające się, łamliwe włosy i paznokcie
 • Problemy z koncentracją, niechęć do jakiegokolwiek działania
 • Skrajne nastroje od pobudzenia po melancholię,
 • Spowolniona akcja serca
 • Obfite i częściej występujące miesiączki
 • Wole tarczycy! Przyczyną powstawania wola jest długotrwały niedobór jodu

Jak rozpoznać chorobę?

Jeśli zaobserwowałaś/eś, któreś z powyższych objawów u siebie, nie czekaj na rozwój choroby. Wykonaj test Obciążeń Organizmu, przy pomocy, którego z łatwością oznaczysz poziom hormonów w organizmie, ale również sprawdzisz czy nie jesteś nosicielem wirusów, bakterii czy innych drobnoustrojów, które są najczęstszą przyczyną większości chorób, na jakie cierpimy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Najczęstszym powodem niedoczynności tarczycy są

 • braki jodu w organizmie, zwłaszcza u osób zamieszkałych na terenach gdzie gleba jest uboga w jod (tereny wschodnie i podgórskie) jod należy wiec uzupełniać dietą, stąd powszechne jodowanie soli w Polsce.
 • wrodzona niedoczynność tzw. kretynizm tarczycowy, jest przyczyną ciężkich zaburzeń rozwoju fizycznego i prowadzi do upośledzenia umysłowego,
 • przyczyną niedoczynności może też być powikłanie pooperacyjne lub operacyjne usunięcie tarczycy
 • powikłania po stanach zapalnych tarczycy czy choroby przysadki mózgowej
 • przewlekłe zapalenie autoimmunologiczne (choroba Hashimoto). Organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciw tkankom tarczycy
 • zażywanie niektórych leków jak kwas acetylosalicylowy, lit zmniejszających syntezę hormonów tarczycy, może prowadzić do niedoczynności tego gruczołu

Czym grozi niedoczynność tarczycy?

Najbardziej charakterystyczną i widoczna cechą niedoboru hormonów tarczycy jest wole tarczycy, które powstaje w okolicach podbródka, przysadka mózgowa wpływa na powiększenie tarczycy by uzupełnić brak hormonów Zwłaszcza u osób starszych niedoczynność tarczycy wywołuje nadmierne tycie, które spowodowane jest złą przemianą materii. Mimo, że chorzy nie mają apetytu, nie chudną a masa ich ciała ulega ciągłemu przyrostowi. Tycie to może wręcz  wyglądać ja obrzęk związany z nagromadzeniem substancji śluzowatych w tkance podskórnej, jego najbardziej charakterystycznym objawem jest „nalana”, twarz pozbawiona mimiki. Takiemu stanowi towarzyszy wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mają ciągłe uczucie chłodu, bo ciepłota ich ciała jest wyraźnie obniżona. Cierpią na zaparcia, senność, suchość i szorstkość skóry. Brak hormonów tarczycy wpływa niekorzystnie na pracę serca, powodując spowolnienie jego bicia oraz rozwój miażdżycy i objawów choroby wieńcowej. Czasem dochodzi wręcz do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym, w opłucnej i w jamie otrzewnowej.
Niedoczynność tarczycy jest najgroźniejsza dla kobiet w ciąży, ponieważ płodowi grożą poważne wady rozwojowe, fizyczne i psychiczne z niedorozwojem umysłowym włącznie.

Nieleczona niedoczynności tarczycy może doprowadzić w konsekwencji do śpiączki, której towarzyszy spadek ciepłoty ciała nawet do 24-32 st. C, wywołuje to drgawki i zaburzenia oddychania i może skończyć się śmiercią.

Podsumowanie

Niedoczynność tarczycy często całymi latami pozostaje nierozpoznana, ponieważ jej objawy mogą być zbieżne z innymi chorobami. Leczenie objawowe jest często wysoce nieskuteczne i nie dość, że nie prowadzi do wyleczenia, to w dodatku może pogłębiać chorobę. Zawsze wiec należy szukać prawdziwej przyczyny choroby. Tylko usunięcie przyczyny prowadzi do całkowitego i skutecznego wyleczenia. Zdumiewające, że tak często leczymy się bezskutecznie i nie sięgamy po najprostsze rozwiązania jak badania czy testy. Test Obciążeń Organizmu jest niezwykle skutecznym narzędziem pozwalającym oznaczyć wszystkie obciążenia organizmu( jak sama jego nazwa na to wskazuje) Takimi obciążeniami powodującymi choroby mogą być wirusy, bakterie, pasożyty czy inne drobnoustroje, ale również substancje trujące, które przyjmujemy z pożywieniem czy nadmierną ilością leków.

Test Obciążeń Organizmu pozwala też sprawdzić poziom hormonów w naszym organizmie, czyli ustalić czy cierpimy na niedoczynność tarczycy.

P.S. Sięgnij po prosty Test Obciążeń Organizmu i nie czekaj dłużej na rozwój choroby!


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/users/revitumnew/public_html/wp-content/themes/twentyeleven/content-single.php on line 50