Nadciśnienie Tętnicze
Category : Dolegliwości
Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Nadciśnienie to choroba układu krążenia, której zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej somatycznej przyczyny. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, czyli jest dobrze znana przyczyna choroby, np. choroby nerek, miażdżyca, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu.
Choroba nadciśnieniowa dotyczy kobiet i mężczyzn, rozpoczyna się zazwyczaj między 30. a 40. rokiem życia, choć może mieć już początek w dzieciństwie. Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy. Nadmierną pobudliwością, bezsennością. Odczuwalne jest kołatanie serca, bóle wieńcowe oraz obserwuje się zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową. Najczęściej jednak nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego są wykrywane przypadkowo w czasie rutynowego pomiaru.
Czy wiesz, że przyczynami nadciśnienia są często nadwaga i otyłość? Jednak równie często zdarzają się po prostu braki składników odżywczych, na skutek złej żywności sprzedawanej w sklepach i na bazarach, obróbki termicznej żywności, stosowania mikrofalówki, kuchenki indukcyjnej. Ogromny wpływ na nadciśnienie tętnicze ma nasz tryb życia.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają Polaków. Jest szczególnie niebezpieczna dlatego, że w wielu przypadkach przebiega prawie bezobjawowo, a chory dowiaduje się o swoim problemie dopiero wtedy, gdy schorzenie ma już postać zaawansowaną.
Przyczyną nadciśnienia może też być brak magnezu, witamin z grupy B czy braki witaminy C. Dlatego też możesz zbadać braki tych pierwiastków za pomocą testu niedoborów komórkowych i ustalić, które składniki (a raczej ich brak) mogą przyczyniać się do powstawania nadciśnienia tętniczego.