Problemy z prostatą
Category : Dolegliwości
Problemy z prostatą dotykają wielu mężczyzn już po 45 roku życia. Prostata jest gruczołem wielkości kasztana umiejscowionym poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję bliższa jest układowi płciowemu niż moczowemu: jej wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. Po pięćdziesiątym roku życia większość mężczyzn dowiaduje się o problemach prostaty za sprawą przykrych dolegliwości. Nie należy wstydzić się problemów z prostatą – lekarze twierdzą, że dotyczą one ponad połowy panów po 60 roku życia, a po 80. - ponad 80%.
Z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów – androgenów, gruczoł zaczyna się powiększać i wówczas można mieć problemy z prostatą. Powoduje to ucisk na cewkę moczową i zwężenie jej światła. Jest to główny powód bólu przy oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach może nawet całkowicie dojść do zatrzymania moczu. Rozrośnięty stercz utrudnia całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyną nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzić do zaburzenia pracy nerek.
PRZEROST PROSTATY – OBJAWY
Powiększenie gruczołu krokowego trudno przeoczyć. Wiąże się on z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak opóźnione oddawanie moczu – strumień jest słaby i załatwienie się zajmuje dość sporo czasu. Mężczyzna może mieć także wrażenie, że jego pęcherz nie został do końca opróżniony, co wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie, nie tylko w dzień, ale i w nocy. Parcie na mocz zaczyna być nagłe, a potrzeba oddania go natychmiastowa.
Przerost prostaty może prowadzić do całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej i zatrzymania moczu, co jest wyjątkowo groźne – istnieje ryzyko zatrucia organizmu. Dlatego w takim wypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który po zbadaniu pacjenta stwierdzi, czy należy wykonać operację odblokowania lub rozszerzenia cewki moczowej.
PRZYCZYNY ZAPALENIA PROSTATY
Kolejnym problemem z gruczołem krokowym jest jego zapalenie. W przeciwieństwie do przerostu prostaty, nie musi ono być związane z wiekiem – występuje także u młodszych mężczyzn. Zapalenie prostaty spowodowane jest jej zakażeniem lub zaleganiem wydzieliny. Objawy są podobne – parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu, ból. Dodatkowo pojawia się także gorączka.
Do zapalenia gruczołu krokowego dochodzi wtedy, gdy wraz z krwią wnikną do niego drobnoustroje lub namnożą się bakterie bytujące w moczu. Bakterie mogą przedostać się do prostaty także wskutek kontaktów seksualnych (drożdżaki, rzeżączka). Zastój wydzieliny również może prowadzić do zapalenia, zwłaszcza wtedy, kiedy jest ona wydzielana w zbyt dużej ilości lub gdy często nie dochodzi do wytrysku.
ZAPALENIE PROSTATY OBJAWY
Zapalenie prostaty jest łatwe do zauważenia, marne to pocieszenie ale przynajmniej, gdy już wiemy co nam dolega, łatwiej przebiegnie kuracja. Przede wszystkim jest to uciążliwy ból w kroczu. Nasila on się gdy siedzimy na czymś twardym jak stołek czy siodełko roweru. Kolejnym objawem jest silne parcie na pęcherz. Spowodowane jest to powiększeniem prostaty, która uciska pęcherz i wystarczy, że tylko się on napełni a już czujemy parcie a nawet ból. Czasami dochodzi także do zatrzymania moczu. Podczas samego oddawania moczu chorzy czują silne pieczenie.
ZAPALENIE PROSTATY A REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA
Istnieje grupa chorych na zapalenie prostaty, u których standardowa diagnostyka nie była w stanie wykryć żadnych przyczyn infekcji. Jednak badania, jakie przeprowadzono na próbkach wydzieliny z prostaty, ukazały w nich podwyższony poziom cytokin, a więc białe, które odpowiedzialne są za aktywność naszego układy odpornościowego. Takie odkrycie może prowadzić do stwierdzenia, iż zapalenie prostaty może być reakcją autoimmunologiczną naszego organizmu. Znaczy to, że przyczyną zapalenia może być zbyt silna reakcja organizmu na atak bakterii, których już tak na prawdę w naszym organizmie dawno nie ma. Może to być także źle rozpoznany, nieszkodliwy czynnik, który układ immunologiczny rozpoznaje jako wroga – alergen.
LECZENIE PROSTATY
Co robić w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości? Najlepiej nie zwlekać i jak najszybciej udać się do urologa. W zależności od problemu, lekarz zaleci odpowiedni sposób leczenia. Może okazać się, że w niektórych wypadkach konieczna będzie operacja prostaty. Usunięcie gruczołu krokowego to zabieg wiążący się z pewnymi powikłaniami. Nie jest oczywiście pewne, że każdy pacjent ich doświadczy – warto jednak mieć świadomość, że mogą one wystąpić. Najczęstsze powikłania po operacji prostaty to impotencja i bezpłodność.
PROFILAKTYKA
Należy liczyć się z tym, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku, dodatkowo sprzyja temu otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. Obowiązują więc podobne zasady profilaktyki, jak przy wielu innych chorobach: zdrowa dieta i sport.
Leczenie prostaty można wspierać w naturalny sposób - nie tylko dietą bogatą w pestki dyni, arbuzy, różowe grejpfruty, siemię lniane, tłuste ryby ale warto a nawet trzeba włączyć naturalne preparaty wzmacniające prostatę takie jak bocznica piłkowana. Odpowiednią dietę może opracować nasz specjalista podczas konsultacji dietetycznych.