Niedobór witaminy D

Category : Dolegliwości

Niedobór witaminy D

Gdy brakuje witaminy D w organizmie…

Witamina D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowej we krwi, na układ nerwowy, układ krążenia, immunologiczny, rozrodczy oraz mięśniowy. Dba również o prawidłową strukturę kośćca. Kiedy jest jej za mało grożą nam poważne konsekwencje zdrowotne. Poniżej przyjrzymy się jakie dokładnie.

 

POWODY NIEDOBORU WITAMINY D

Niedobór witaminy D zazwyczaj spowodowany jest niewystarczającą ekspozycją na słońce. Często jest to niemożliwe ze względu na wysokie prawdopodobieństwo poparzenia skóry, a używane kremy z wysokim filtrem skutecznie blokują naturalny proces tworzenia się w skórze witaminy D. Pora roku taka jak jesień czy zima również nie są przychylne co do produkcji witaminy D z oczywistych powodów atmosferycznych. W taki właśnie sposób tworzy się niedobór tej jakże cennej witaminy w naszym organizmie.

 

OBJAWY NIEDOBORU WITAMINY D

  • Rozwolnienie
  • Bóle kostno-mięśniowe
  • Zaburzenia widzenia
  • Utrata apetytu
  • Problemy z zasypianiem
  • Choroby przyzębia
  • Uczucie pieczenia w jamie ustnej i gardle
  • Podwyższone ciśnienie krwi
  • Niewydolność serca

 

SKUTKI NIEDOBORU WITAMINY D

Zbyt mała ilość witaminy D powoduje powstanie krzywicy u dzieci, a u dorosłych rozwój osteoporozy a także osteomalacji czyli rozmiękania kości. Bardzo często dochodzi też do osłabienia mięśni i wystąpienia bolesnych kurczów. Kolejnymi przykrymi konsekwencjami staje się: cukrzyca, rozwój otyłości, rozwój nowotworów, choroby układu krążenia, choroby zapalne czy autoimmunologiczne. Niedobór tej witaminy przyspiesza również proces starzenia się komórek w naszym ciele. W przypadku życia płodowego dziecka, niedobór witaminy D może przyczynić się do uszkodzenia funkcji mózgowych co przekłada się na potencjalne wystąpienie w przyszłości u takiego dziecka autyzmu czy nawet schizofrenii.

NOWINKI ZE ŚWIATA

Firma Cambridge Diagnostics postanowiła stworzyć innowacyjny zestaw, polegający na samodzielnym poborze krwi w postaci suchej kropli. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna oraz bezbolesna. Jest to dobra wiadomość dla mniejszych dzieci czy nawet noworodków. Uzyskanie wyniku trwa jedynie kilka dni i przesyłany jest do pacjenta za pomocą drogi elektronicznej.  Dzięki tej referencyjnej metodzie (LC-MS/MS) dokonywane jest bardzo precyzyjne, ilościowe oraz selektywne oznaczanie zawartości metabolitów, np. 25(OH)D3 czy 25(OH)D2 czy 24,25(OH)2D3. Zatem aby niedobór witaminy D w naszym organizmie szybko przeminął, cennym oraz korzystnym rozwiązaniem dla nas będzie suplementacja tej witaminy. Należy pamiętać o tym, że aby witamina D była lepiej przyswajalna, powinniśmy zażywać ją z witaminą K2 MK-7. Ważna jest też jej jakość - czy jest naturalna czy sztuczna. Dlatego przy doborze suplementacji warto poradzić się specjalisty lub dokształcić się we własnym zakresie zanim zdecydujemy się na konkretny preparat.

Twój dentysta grójec opinia pacjentki foto