Niedobór witaminy D
Category : Dolegliwości
Niedobór witaminy D
Gdy brakuje witaminy D w organizmie…
Witamina D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowej we krwi, na układ nerwowy, układ krążenia, immunologiczny, rozrodczy oraz mięśniowy. Dba również o prawidłową strukturę kośćca. Kiedy jest jej za mało grożą nam poważne konsekwencje zdrowotne. Poniżej przyjrzymy się jakie dokładnie.
POWODY NIEDOBORU WITAMINY D
Niedobór witaminy D zazwyczaj spowodowany jest niewystarczającą ekspozycją na słońce. Często jest to niemożliwe ze względu na wysokie prawdopodobieństwo poparzenia skóry, a używane kremy z wysokim filtrem skutecznie blokują naturalny proces tworzenia się w skórze witaminy D. Pora roku taka jak jesień czy zima również nie są przychylne co do produkcji witaminy D z oczywistych powodów atmosferycznych. W taki właśnie sposób tworzy się niedobór tej jakże cennej witaminy w naszym organizmie.
OBJAWY NIEDOBORU WITAMINY D
- Rozwolnienie
- Bóle kostno-mięśniowe
- Zaburzenia widzenia
- Utrata apetytu
- Problemy z zasypianiem
- Choroby przyzębia
- Uczucie pieczenia w jamie ustnej i gardle
- Podwyższone ciśnienie krwi
- Niewydolność serca
SKUTKI NIEDOBORU WITAMINY D
Zbyt mała ilość witaminy D powoduje powstanie krzywicy u dzieci, a u dorosłych rozwój osteoporozy a także osteomalacji czyli rozmiękania kości. Bardzo często dochodzi też do osłabienia mięśni i wystąpienia bolesnych kurczów. Kolejnymi przykrymi konsekwencjami staje się: cukrzyca, rozwój otyłości, rozwój nowotworów, choroby układu krążenia, choroby zapalne czy autoimmunologiczne. Niedobór tej witaminy przyspiesza również proces starzenia się komórek w naszym ciele. W przypadku życia płodowego dziecka, niedobór witaminy D może przyczynić się do uszkodzenia funkcji mózgowych co przekłada się na potencjalne wystąpienie w przyszłości u takiego dziecka autyzmu czy nawet schizofrenii.
NOWINKI ZE ŚWIATA
Firma Cambridge Diagnostics postanowiła stworzyć innowacyjny zestaw, polegający na samodzielnym poborze krwi w postaci suchej kropli. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna oraz bezbolesna. Jest to dobra wiadomość dla mniejszych dzieci czy nawet noworodków. Uzyskanie wyniku trwa jedynie kilka dni i przesyłany jest do pacjenta za pomocą drogi elektronicznej. Dzięki tej referencyjnej metodzie (LC-MS/MS) dokonywane jest bardzo precyzyjne, ilościowe oraz selektywne oznaczanie zawartości metabolitów, np. 25(OH)D3 czy 25(OH)D2 czy 24,25(OH)2D3. Zatem aby niedobór witaminy D w naszym organizmie szybko przeminął, cennym oraz korzystnym rozwiązaniem dla nas będzie suplementacja tej witaminy. Należy pamiętać o tym, że aby witamina D była lepiej przyswajalna, powinniśmy zażywać ją z witaminą K2 MK-7. Ważna jest też jej jakość - czy jest naturalna czy sztuczna. Dlatego przy doborze suplementacji warto poradzić się specjalisty lub dokształcić się we własnym zakresie zanim zdecydujemy się na konkretny preparat.