Jak dbać o wątrobę?
Category : Dolegliwości
Choroby wątroby - poznaj 4 skuteczne wskazówki, jak dbać o wątrobę
Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezbędne dla naszego zdrowia. Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo dbać o ten narząd.
Ten organ spełnia ponad 500 funkcji, a w ciągu każdej minuty przepływa przez niego nawet 1,5 litra krwi wymagającej oczyszczenia! Choroby wątroby powodują, że proces ten nie przebiega prawidłowo.
Badania przeprowadzone przez jedną z firm farmaceutycznych wskazują, że więcej niż połowa Polaków nie posiada rzetelnej wiedzy na temat funkcji i i sposobu funkcjonowania wątroby.
Tylko 25 proc. Polaków przyznaje, że obecnie dba o swoją wątrobę. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób zmaga się z różnymi dolegliwościami, których źródłem jest zaburzenie funkcjonowania wątroby.
Wątroba pełni w naszym ciele bardzo ważne funkcje, m.in.:
- uczestniczy w przemianie węglowodanów, tłuszczy i białek
- utrzymuje stały poziom glukozy we krwi
- neutralizuje trucizny
- magazynuje żelazo i witaminę B12
- bierze udział w termoregulacji
Jak zadbać o zdrowie tego ważnego organu? Skorzystaj z naszych rad i zadbaj o stan swojej wątroby.
1. O jeden kieliszek za dużo
Dane dotyczące spożycia alkoholu w Polsce są zatrważające: Ministerstwo Zdrowia szacuje, że średnio każdy obywatel naszego kraju wypija rocznie 9,25 l czystego spirytusu! Po krótkotrwałym spadku statystyk dane liczbowe dotyczące alkoholowych potrzeb Polaków znów poszybowały w górę i są najwyższe od 1991 r.!
Nic dziwnego, że nasza wątroba nie daje sobie rady z taką ilością trucizn, które do niej często docierają i zaczyna wysyłać niepokojące sygnały (np. bólowe).
Dla własnego zdrowia warto więc ograniczyć spożycie alkoholu. Przyjmuje się, że bezpieczną dawką alkoholu jest u mężczyzny 1 gram czystego alkoholu na kilogram masy ciała, a u kobiet ta dawka powinna być jeszcze niższa! Spożywanie większej ilości alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do zapalenia wątroby, a w ciężkich przypadkach nawet do marskości wątroby i śmierci.
2. Niezdrowe jedzenie? Wątroba może nie dać sobie z tym rady!
Teoretycznie kampanie społeczne i apele lekarze przynoszą pożądany skutek: coraz więcej Polaków rezygnuje z niezdrowego jedzenia i zaczyna uprawiać sport. Jednak z drugiej strony widoczna jest też intensywna zmiana stylu życia, wmuszająca (z powodu braku czasu) sięganie po ciężkostrawne, “śmieciowe” jedzenie i spożywanie posiłków w biegu. Fakt, że jedynie 20% Polaków przyznaje, że stosuje jakąkolwiek dietę, tylko tą tezę potwierdza. Wątroba może na dłuższą metę nie poradzić sobie z tak dużą ilością spożywanego tłuszczu i “odmówić współpracy”. Jakie pokarmy “lubi” ten organ? Przede wszystkim warto postawić na codzienne posiłki bogate w witaminę C oraz kwas foliowy (obecny m.in. w owocach cytrusowych). Dieta powinna być również bogata w ryby oraz pełnoziarniste pieczywo. Warto urozmaicać posiłki dodając do nich suszone owoce i warzywa. Koniecznie należy ograniczyć spożycie słodyczy, zwłaszcza bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe czekolady oraz tłustych mięs i wędlin.
3. Leki mogą szkodzić
Któż z na nie łykał środków przeciwbólowych przy okazji bolesnego miesiączkowania czy bólów głowy? Jednak fabryczne leki, oprócz swoich właściwości uśmierzających dolegliwości, zawierają w swoim składzie groźne trucizny, które zmagazynowane w dużych ilościach mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Bardzo szkodliwe jest, niestety wciąż nagminne, łączenie spożywania leków z piciem alkoholu. Także popularny paracetamol w przypadku przedawkowania to niezwykle groźny wróg dla naszej wątroby. W Stanach Zjednoczonych przedawkowanie paracetamolu stanowi drugą najbardziej popularną przyczynę zgonów spowodowanych zatruciami polekowymi! Dlatego dla naszego zdrowia warto uważnie sprawdzać skład leków, które przyjmujemy, ze szczególnym uwzględnieniem tych środków, które są podawane dzieciom (z racji niewykształconych do końca organów są one bardzo podatne na zatrucia). Wszelkie wątpliwości warto zgłaszać specjalistom, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie danego środka może spowodować nawet marskość wątroby.
4. Dodatkowe kilogramy nie dla wątroby
Otyłość czy nadwaga nie pozostają bez wpływu również na funkcjonowanie tego ważnego narządu. Odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie czy marskość wątroby. Często przy odkładaniu się nadmiaru tłuszczu w wątrobie mogą pojawić się takie nieswoiste dolegliwości jak zmęczenie, osłabienie czy problemy ze snem. Stłuszczenie wątroby jest w pełni wyleczalne, wymaga jednak zmiany dotychczasowego stylu życia (zdrowa dieta, wzmożona aktywność fizyczna).
Wątroba wymaga naszej stałej troski. Bagatelizowane dolegliwości z nią związanych mogą prowadzić do pojawienia się poważnych schorzeń. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i ocena stanu zdrowia. Z pomocą przychodzi tu Test Obciążeń Organizmu, który pozwala na poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami (m.in. toksynami) oraz umożliwia ocenę stanu narządów wewnętrznych. Dzięki zdobyciu takiej wiedzy możliwe jest dobranie kuracji, która pomoże w oczyszczeniu wątroby z toksyn oraz wzmocni siły witalne organizmu.